Вітаємо земляків і поціновувачів історії рідного міста.
Цьогоріч і майже всі роки ми відзначаємо День народження містечка на Івана Купала 7 липня, як було зазначено 140 років тому у Географічному Словнику Королівства Польського за 1883 р. Хочу поділитися з вами новими знахідками вже знайомого вам Олександра Цілецького, якими він поділився з нашим музеєм. Знайомтеся з біографією подолянина, який був власником села Козятина і завдяки кому станції Козятин присвоєно статус містечка.
ВАСЮТИНСЬКИЙ МАР'ЯН (1820-1894) — нар. у січні 1820 р. с. Кутищі Вінницького повіту на Поділлі. Походив від Лехно-Васютинських з роду Васютинців, поміщик і діяч на східних кресах, дарувальник бібліотеки Ягеллонському університету. В свій час був учнем варшавських шкіл, керував маєтками, був орендарем с. Кутищиць магнатів Жевуських. Був власником Козятина в Україні ( колишнє володіння родини Тишкевичів). Землі належали до Білопольського воєводства, а поселення, розташоване на річці Гуйва також називалося Гуйва. Викупив його Мар’ян Васютинський 1 червня 1856 р. від володаря того періоду Юзефа Рожнятовського. Поселення було перетворене на містечко та затверджене під назвою Козятин 7 липня 1874 року. Власник села Козятина був обраний депутатом від дворянства Київського шляхетського зібрання, делегатом Київського селянського комітету, членом ради Київського сільськогосподарського товариства, благодійник місцевих жителів. Опікувався українським поетом Тимком Падурою, твори якого збирав і видавав з друку. Власник села був бездітний, тому удочерив племінницю Теклю Абрамовичову, а після її смерті усиновив її брата, свого племінника Антона Людвиговича Лехно-Васютинського, якого зробив спадкоємцем. У 1890 р. подарував одну роботу університетській бібліотеці в Кракові, дві медалі: срібну та мідну, викарбувані на ознаменування надання селянам права на вибори в Росії в 1861 р. Помер у травні 1894 р. в Козятині, де був похований на місцевому кладовищі 25 травня. (Środowisko Biblioteki Jagiellońskiej 1775-1939: słownik biograficzny Brzeski, Jan, 2014.)
Інформація бібліотеки Ягеллонського університету в Кракові. На жаль фото самого Васютинського немає.Тому звертаємося до всіх, хто ознайомиться з даною інформацією, особливо, хто причетний до архівної пошукової діяльності. Поки що пропонуємо фото, де Мар’ян Лехно- Васютиський на задньому плані і фото не чітке. Із книги Миколи Купчики «Стежками Тимка Падури». Картина хати землевласника, де помер українсько-польський поет Тимко Падура (1801-1871) відтворена художницею, членкинею Спілки дизайнерів України, уроженкою Козятина Тетяною Куліш.
Інформацією поділився наш земляк, пошуковець, історик, краєзнавець Олександр Цілецький