Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило програми безповоротних грантів для аграріїв, які були затверджені на черговому засіданні Кабінету Міністрів України. Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.
Програми стосуються розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, а також тепличних господарств. Вони розроблені з метою підтримки суб'єктів підприємництва, агровиробників, створення робочих місць та забезпечення продовольчої безпеки.
За словами Миколи Сольського, внаслідок військової агресії російської федерації, суб’єкти мікро-, малого підприємництва зазнають значних збитків, що призводить, зокрема, до вимушеного припинення ведення господарської діяльності, скорочення робочих місць або переміщення з територій, на яких ведуться бойові дії. Найголовнішим негативним наслідком для суб'єктів господарювання є втрата прибутку, що спричиняє неможливість покриття усіх необхідних витрат. Держава шукає всі можливі шляхи підтримки аграріїв та стимулювання розвитку аграрного сектору для забезпечення продовольчої безпеки держави, підкреслив він.
«Програма часткової компенсації вартості створення теплиць передбачає гранти в розмірі від 5 до 7 млн грн. Ми очікуємо 1 тисячу грантів на рік, а загальний бюджет програми становитиме 7 млрд грн. Учасниками програми можуть бути як приватні підприємці, так і аграрні компанії й фермерські господарства, які мають у власності або в оренді землю», — зазначив Міністр.
Також він уточнив, що кошти від гранту можна буде витратити на безпосереднє будівництво комплексу, закупівлю технічного обладнання для його роботи. Враховуючи, що сума гранту за цією програмою значно вища, то вводиться принцип співфінансування. Для першої тисячі учасників 70 % вартості проекту фінансує держава, а 30 % — сам підприємець.
Крім того, держава виділить загалом 4 млрд грн на програму підтримки садівництва, ягідництва та виноградарства. Йдеться про часткову компенсацію вартості садів. Аграріям надаватиметься від 150 до 400 тисяч грн на 1 гектар садів — це близько 70 % від середньої вартості висадки.
Микола Сольський пояснив, що це гранти для висадки 10 тис. га нових садів. Так само, як і з теплицями, отримувачі грантів повинні мати або власну, або землю в користуванні щонайменше на 25 років. Кошти надаватимуться не готівкою, а на банківський рахунок для прозорої закупівлі саджанців, обладнання, систем поливу, добрив тощо.
«Ми впевнені в успішності та дієвості ухвалених програм. Їх реалізація стимулюватиме не тільки збільшення кількості тепличних комплексів, закладення нових садів, ягідників та виноградників, а й створення робочих місць та підсилення банківської системи. Крім того, ми очікуємо на зростання нашого експорту та насичення вітчизняного ринку якісними продуктами», — наголосив Міністр.