Напередодні знакового для усіх українців ювілею – 155-річчя Михайла Грушевського – Великого Українця, першого і єдиного Голови Центральної Ради УНР, творця її Конституції, видатного вченого-історика, якому вдалося пробудити національну свідомість цілого народу – у селі Сестринівка Козятинської територіальної громади відбулися науково-урочисті, святково-історичні заходи, позаяк історія роду Михайла Сергійовича бере свій початок саме з Козятинщини.
Розпочався цикл заходів із засідання круглого столу за участі дослідників життя і багатогранної спадщини державотворця. Науковці та краєзнавці зібралися у затишному залі Сестринівської гімназії, що носить ім’я Михайла Грушевського.
Відкрила засідання Козятинський міський голова Тетяна Єрмолаєва, яка наголосила на непересічності постаті Михайла Грушевського в історії України, на важливості та вагомості його наукової та державотворницької спадщини.
- Великою заслугою Михайла Грушевського як вченого, є створення цілісної концепції українського історичного процесу, його діяльність, як державного і політичного діяча періоду української національно-визвольної боротьби 1917-1921 років. Ці та інші здобутки ставлять його в ряд найвизначніших постатей української історії, - зауважила у вітальному слові Тетяна Миколаївна. - Козятинчани ж пишаються тим, що у становленні багатогранної особистості Михайла Сергійовича важливу роль відіграла і Сестринівка, про яку у своїх спогадах вчений-історик писав: «Я любив Сестринівку незвичайно, страшенно мріяв про неї й линув душею до неї цілими десятиліттями мого життя...».
Розпочався круглий стіл яскравою та інформативною презентацією фільму «Дім Грушевських», що створили співробітники Київського Історико-меморіального музею Михайла Грушевського. Автори розкрили постать історика, філософа та ідеолога українства через призму історичних подій кінця ХІХ – початку ХХ століття, а також представили Михайла Сергійовича як замріяного юнака, мислячого вченого та люблячого сина, чоловіка і батька – борця, що все життя будував мрію.
Протягом двох годин учасники зібрання поговорили про політичні погляди Михайла Грушевського у еміграції, про його родину у світлі архівних документів, про внесок Михайла Сергійовича у становлення і розвиток вітчизняної журналістики, про репресії і ув’язнення у житті родини Грушевських, про роль села Сестринівка у формуванні особистості Великого Українця.
Гарним завершенням роботи круглого столу стало урочисте покладання квітів до стели М.С.Грушевського на території школи та до могили діда Михайла Сергійовича Захарія Оппокова, а також екскурсія Сестринівським Музеєм Великого Українця Михайла Грушевського, яку провела для поважного панства старший науковий співробітник історичної скарбнички Людмила Левчук.
До науковців у цій хвилині вшанування пам’яті Михайла Грушевського доєдналися почесні гості: Козятинський міський голова Тетяна Єрмолаєва, депутат Верховної Ради України Софія Федина, очільники та представники Вінницької ОДА, обласної Ради, Хмільницької РДА, районної ради, депутати Козятинської міської, районної та обласної рад. Перед цим гості мали можливість віддати належне пам’яті Михайла Грушевського покладанням квітів до пам’ятника Великому Українцю у Козятині (автор пам’ятника народний художник України, лауреат Національної премії ім Т. Г. Шевченка Валентин Іванович Зноба).