Вчора на території Козятинської школи №6, що у Залізничному, відбулася масштабна та справді знакова подія для усього освітнього та публіцистичного простору Козятинської громади – відкриття виставки «Зупинись і подумай».
- Виставка стала можливою завдяки підтримці Українського культурного фонду та громадської організації «Місто-сад», - прокоментувала заступник директора школи №6 з виховної роботи Світлана Сімачова. - У лютому 2021 року було оголошено відбірковий конкурс щодо можливості участі у даному проекті. Загалом, знаємо, було продано 92 заявки з усіх шкіл України. Відібрано 5 (!), серед яких і наша школа.
Таким чином, з лютого команда учнів ЗНВК №6 розпочала роботу над виставкою. Ініціативною групою учнів обрано тему виставки «Булінг та психологічне насильство в учнівському середовищі. Зупинись і подумай». Почалася реалізація проекту зі створення опитувальника для учнівської молоді щодо проявів булінгу, почуттів та емоцій, що відчувають жертви даного явища. Команда опитала більш 35 респондентів – учнів школи і рішення було прийнято. На експонатах-інсталяціях виставки глядачі можуть ознайомитися із живими цитатами жертв, що пережили булінг – саме ті вислови, що чули і записали учасники проекту під час соціологічного опитування серед учнів. Вперше виставка сформована на матеріалі, який зібрано за допомогою соціологічного дослідження самих учнів.
Від українського культурного фонду заклад отримав чудові виставкові конструкції, які можна буде використовувати для інших виставок. І дійсно, наша команда набула, завдяки проекту «Місто-сад», і журналістських, і мистецьких, і комунікативних навичок.
- Виставка, яку ми сьогодні відкриваємо, викриває тему, про яку всі мовчать, - продовжила менеджерка проектів ГО «Місто-сад» Марія Борисова, що завітала на захід. - Булінг - саме про нього вирішили говорити підлітки у своїй виставці. Команда завдяки кураторській підтримці розробниці курсу, художниці, перформансистки та садівниці Алевтини Кахідзе, знайшла форму, якою будуть доносити ідею глядачам. А слова взяли із інтерв’ю та історій власних, своїх друзів, одноліток. Таким чином, «люди-книги» постали перед глядачами.
- Надзвичайно важливу тему ви обрали для висвітлення, адже булінг – тяжка відзнака, на превеликий жаль, сучасного життя. Причому не тільки освітнього простору, але й усіх сторін нашого життя, - зауважила міський голова Тетяна Єрмолаєва. – Певно, немає такої людини, яка би жодного разу у житті не зустрічалася із цим явищем. Є прекрасна думка і позиція, яка завжди допомагає у ситуації, коли необхідно відповісти на булінг чи не стати його учасником: перш, ніж щось зробити, пропусти це через фільтр власної совісті. Завжди необхідно ставити собі запитання, яке часто зупиняло нас у дитинстві: «Що на це скаже моя мама?» І тоді, переконана, булінг перестане живитися страхом жертв та зухвалістю аб’юзерів.
Наостанок підкреслимо, що виставка, якою тепер може похвалитися школа №6, не є стаціонарним надбанням лише цього навчального закладу. Ба більше: в умовах гранту навіть обумовлено, що виставка повинна бути мобільною та пересувною, тобто використовуватися у інших навчальних, соціальних закладах, на фестивалях, ярмарках та подібних публічних заходах задля повноцінного виконання тієї публіцистичної функції та смислового навантаження, які вона несе.
Тож, чекатимемо на яскраву і, головне, надзвичайно важливу змістовну виставку на нових громадських локаціях.