Мета творчої зустрічі, що відбулася днями у скарбничці історії міста Козятин, – поглиблення практичних психологічних знань, умінь та навичок, які необхідні кожній людині у сучасному житті.
П’ять дівчат: Анна, Юліана, Даша, Ангеліна та Інна, під керівництвом наукового співробітника Музею історії міста Козятин Наталії Баштової, створили п’ять особливих, дивовижних ляльок. Лялька-мотанка відома з незапам’ятних часів і була оберегом в українській родині. Головне призначення ляльки – берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів. Це могутній магічний талісман та символ зв’язку між поколіннями, знана в багатьох культурах земної кулі. В давнину такі ляльки використовувалися як ритуальні, обрядові, а потім колекційні.
Саме про це та інші цікаві історичні відомості слухали дівчатка в Музеї під час мотання ляльок, а також про цікаву особистість та давнього друга музею, Володимира Сушка – сина загиблого в Афганістані гвардії капітана, мешканця села Самгородок Олександра Миколайовича Сушка (16.11.1953-30.12.1983), пам’ять якого вшановано у нашому Музеї.
Володимир проживає сьогодні в Ізраїлі і, коли проїздить в Україну, відвідує могилу батька у Самгородку та місто Козятин, не забуває і про Музей. Він і привіз в дарунок музею християнські обереги з Єрусалиму, котрі є сьогодні в експозиції для ознайомлення відвідувачам. Володимир активно займається волонтерською діяльністю вже багато років. Основний напрямок – допомога дітям з особливими потребами. А цього разу він допоміг придбати розхідні матеріали для створення ляльок-мотанок. Завдяки цьому запланована серія майстер-класів.
Зустріч була наповнена мріями, радістю та вірою. Адже створення ляльки-мотанки – це психотерапія, яка бере свої витоки у глибокій давнині, допомагає зняти певні психологічні травми. Ляльку-мотанку створюємо для пошуку внутрішніх ресурсів при вирішенні певної ситуації, яку людина ставить перед собою. Використання при цьому ляльки сприяє глибокому зосередженню на процесі створення ляльки та «закладання» в неї інформації, що відіграє для авторки важливу роль. Українська народна лялька-мотанка є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це наш генетичний код.
Наталія Баштова, науковий співробітник Музею історії міста Козятин