У 2013 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми. Цей день відзначається проведенням масштабних інформаційних компаній з метою привернення уваги до проблеми сучасного рабства та об'єднання зусиль для подолання цього негативного явища, боротьби зі злочинцями, що задіяні у цій кримінальній діяльності, надання підтримки і допомоги потерпілим.
Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі. За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.
В рамках акції до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми, управлінням сімейної, дитячої та молодіжної політики Козятинської міської ради було організовано та проведено інформаційно-консультаційні пункти, що проходили у трьох різних локаціях міста.
Інформаційно-консультативний пункт з питань протидії торгівлі людьми 28 липня працював в центральному міському сквері. В палатці працювали представники суб’єктів соціальної роботи, які працюють в напрямку протидії торгівлі людьми (управління сімейної, дитячої та молодіжної політики Козятинської міської ради, Козятинський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги, Козятинська міськрайонна філія обласного центру зайнятості, ГО «Територія добра»), де проводили консультування, презентували інформаційно-просвітницькі матеріали. Запрошені до спілкування перехожі активно долучались до обговорення проблеми, отримували інформацію та контактні телефони гарячої лінії з питань протидії торгівлі людьми. Громадянам роздавали тематичні листівки, інформували про ризики, з якими можна зіткнутися при пошуку роботи у межах власної країни та за кордоном, про державну підтримку, яка передбачена законодавством України для осіб, які стали жертвами такого злочину тощо.
30 липня у приміщенні Центру з надання адміністративних послуг працював інформаційно-консультативний пункт з питань протидії торгівлі людьми «Були в рабстві? Звернись! Отримай допомогу!». Були надані консультації жителям громади, а також роздано інформаційні буклети та листівки з контактними телефонами гарячої лінії та розміщено інформаційні плакати.
Того ж дня на залізничному вокзалі Козятина працівники управління сімейної, дитячої та молодіжної політики Козятинської міської ради, Козятинського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, вокзалу станції Козятин інформували людей, що очікували на потяги, про ризики потрапляння в сучасне рабство, можливості врятуватися самому та допомогти врятуватися близьким, розповсюджувались буклети з контактними телефонами гарячих ліній для екстреного зв’язку. Більш як 100 людей отримали консультації та роз’яснення. У приміщенні вокзалу було оформлено інформаційний стенд.
Все це було направлено на підвищення рівня обізнаності населення щодо ризиків та небезпек потрапляння у ситуацію торгівлі людьми та можливості отримання комплексної державної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми.
Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.
Основне завдання проведення всеукраїнської акції - докласти максимум зусиль не лише для ідентифікації тих осіб, які, на жаль, потрапили у таку ситуацію, але й проінформувати максимальну кількість людей про ризик потрапляння у ситуацію торгівлі людьми.
Сучасне рабство – це міжнародний злочин, який вражає усі нації, та впливає на людей усіх рівнів достатку. Істина полягає в тому, що без усвідомлення проблеми, її важко подолати.
Для довідки:
Виїжджаючи за кордон, ви повинні пам’ятати правила особистої безпеки, які мінімізують ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, експлуатації та насильства.
Я нікому не довіряю свій паспорт та інші документи, які посвідчують мою особу.
Будь-який документ, який я підписую (трудовий договір, угода з навчальним закладом), складений зрозумілою мені мовою та містить інформацію про умови (оплата, вихідні дні, понаднормова робота, медичне страхування), місце та час моєї майбутньої праці чи навчання.
Я залишаю вдома детальну інформацію про місце перебування за кордоном з адресою та контактами, копію свого паспорту та контракту, своє фото та контакти людей, до яких я їду.
Я знаю номери телефонів Посольства чи Консульства України в країні, до якої їду, і звернуся до них у разі скрутної ситуації.
Я поцікавлюсь наявністю і контактами неурядових організацій та служб, які надають допомогу постраждалим особам у країні, куди я збираюсь їхати.
Я проконтролюю термін візи, за якою перебуватиму за кордоном.
Я вивчу декілька слів чи виразів іноземною мовою тієї країни, в яку збираюсь.
НАЦІОНАЛЬНА БЕЗКОШТОВНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ
527 та 0-800-505-501 – номери телефону Національної безкоштовної гарячої лінії з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, спеціалісти якої надають консультації іноземцям, які перебувають в Україні та українцям, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну з-за кордону.
Консультації надаються безкоштовно та конфіденційно!
527.org.ua – електронні консультації.
527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні.
0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні.
Вінницька обласна гаряча лінія з попередження торгівлі людьми 0-800-75-04-75.