Перейти до головного меню Перейти до основного вмісту Перейти до нижнього колонтитула

Новини

Всього переглядів: 5

2-3 червня 2022 року у м. Кременці відбулася міжнародна науково-практична конференція на теми: «Українська школа» в польській літературі. Життя та творчість Томаша Падури: факти і проблеми.

Організована вона була науковою елітою України та зарубіжжя в особах ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка Афанасія Ломаковича, проректора Миколи Курача, професора Олександра Глотова, професора й головного редактора журналу «Кременецькі компаративні студії» Дениса Чика, завідувача кафедри, професора, академіка НАН України, київського національного університету імені Тараса Шевченка Ростислава Радишевського, професора університету Яна Кохановського в Кельце, координатора Міжнародного методологічного симпозіуму «Об’экт і суб’экт гуманітарного пізнання Ришарда Стефанського», голови Товариства «Інтеграція Європа-Схід» Криштофа Каліти, голови товариства відродження польської культури ім. Ю. Словацького в Кременці Мар’яна Каня та директора Обласного літературно-меморіального музею Юліуша Словацького в місті Кременці Тамари Сеніної.

До участі у конференції музейних працівників Козятина запросив один із організаторів, завідувач кафедрою Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка Роман Дубровський. Запропонував висвітлити біографічні відомості пов’язані з життям подолянина Тимоша Падури, який доживав свої останні місяці життя на садибі козятинського землевласника Мар’яна Васютинського. Ми порадили запросити до виступу голову спілки краєзнавців, історика, дослідника життя Тимка Падури, автора книги «Стежками Тимка Падури» Миколу Купчика. За мотивами біографічної книги був знятий однойменний  короткометражний фільм оператором, режисером та постановником Вікторією Приймак з Вінниці. Проєкт створено «Медіа Центром «Власно» за сприяння Українського культурного фонду, Вінницької ОДА, Козятинської міської та районної рад , РДА та Махнівської сільської ради.

Нажаль за життєвими обставинами пан Микола не зміг взяти особисто участь у конференції, але передав матеріали, над якими працював і доручив представити коротенько тему махнівського періоду життя Тимоша Падури нам.

Щиро дякуємо за запрошення на участь в такій поважній спільноті науковців, особисто пану Роману Дубровському з міста Кременець та організаторам наукового зібрання. Впродовж двох днів цікаво було почути доповідачів на вище зазначені теми – професорів, доцентів, докторів історичних наук, завідувачів кафедрами, наукових співробітників, істориків, краєзнавців, музейників, журналістів, тощо.

З приводу авторства Тимком Падурою пісні «Гей, соколи!». Ще раз було наголошено, що науковцями не знайдено досі документів, які б підтверджували дане припущення. Але він є автором ще однієї добре відомої козацької пісні «Рухавка». Ми вдячні організаторам конференції, що приділили стільки уваги дослідженням життя подолянина, поляка за походженням, українця за покликом душі, який майже усе своє життя проживав на Вінниччині і близько 40 років пов'язав з Козятинщиною, з них 30 саме з Махнівкою. Життя у Махнівці, як згадували знайомі польсько - українського поета, засвітилося їм раєм людським. У 1841 р. він оселився там з братами і сестрами. Одружився на тій, кого давно кохав, але вона обрала була іншого, більш заможного та овдовівши, дала згода на шлюб. Пощастило йому виграти чимало коштів, які потратив на зарубіжні подорожі. З 1858 р. товаришував з землевласником Козятина Мар'яном Васютинським. У нього на обійсті через 2 місяці після поганого самопочуття, від раку шлунку й помирає. Поховали поета й музиканта на махновецькому цвинтарі. На прохання козятинця було виготовлено відомим скульптором Віктором Бродським пам'ятна таблиця- мармуровий барельєф Тимку Падурі. Його було встановлено у костьолі містечка Білопілля. А от ще до недавна місце могили, де знайшов останній прихисток Тимош Падура, нікому не було відоме. 5 років тому на 145 річницю з дня смерті та 215 від дня народження, як подарунок долі, пану Миколі  Купчику вдалося віднайти його іменну погребальну плиту.

Ми ознайомили присутніх з роботою пана Миколи над книгою. Пообіцяли на прохання організаторів наукової конференції віднайти 1 екземпляр праці для Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

Вдячні автору книги за подаровані екземпляри книги "Стежками Тимка Падури "для музею, а організаторам за чудово проведену роботу з підготовки даної науково-практичної конференції. Прозвучала пропозиція від ведучого зібрання організувати конференцію за участю українських та зарубіжних науковців в місті Козятині та Махнівці.

Директор музею Лілія Макаревич.

Музейні працівники Козятина взяли участь у Міжнародній науково- практичній конференції.
Музейні працівники Козятина взяли участь у Міжнародній науково- практичній конференції.
Банер - Президент України
Банер - Урядовий портал
Банер - ВР України
Банер - Урядова телефонна "Гаряча лінія"
Банер - Асоціація міст України