Як показують перевірки населених пунктів і об’єктів різної форми власності району стан пожежної та техногенної безпеки знаходиться на недостатньому рівні.
В осінньо-зимовий період 2023-2024 років виникло 1434 пожежі під час яких загинуло 50 людей, травмовано 24. Прямі матеріальні збитки від яких склали 78 млн. 108 тис. грн. Статистика свідчить, що як на території області, так і всієї країни в цілому, саме в осінньо-зимовий період виникає більше половини всіх пожеж від їх загальної кількості.
Основні причини пожеж:
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок – 239 пожеж;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей, тепло генеруючих агрегатів та установок – 245 пожеж;
- необережне поводження з вогнем, куріння – 832 пожежі;
- дитячі пустощі з вогнем – 6 пожеж.
З початку року на території Вінницької області зареєстровано 2707 пожеж. Прямі матеріальні збитки від яких склали 5 млр. 112 млн. 244 тис. грн. (з них 5 млр. 1 млн. 550 тис. грн. - внаслідок ракетних ударів). Врятовано матеріальних цінностей на загальну суму 173 млн. 361 тис. грн.
Щоденно у Вінницькій області в середньому виникало 11 пожеж. Під час пожеж загинуло 41 людина, травмовано 57 осіб.
Аналізуючи причини пожеж на яких загинули люди, слід відзначити їх найбільшу кількість від необережного поводження з вогнем (паління) – 21 особи, 51,2% від загальної кількості загиблих, з них 11 в стані алкогольного сп’яніння;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей - 5 людей, або 12,2% від загальної кількості загиблих;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок - 6 чоловік або 14,6% від загальної кількості загиблих.
У більшості випадків причинами пожеж є нехтування населенням елементарних вимог пожежної безпеки, а в ряді випадків формальне ставлення посадових осіб до виконання норм та правил пожежної безпеки.
Станом за 8 місяців 2024 року на території чотирьох територіальних громад Хмільницького району виникло 99 пожеж проти 49 за аналогічний період 2023 року. Прямий матеріальний збиток від пожеж за 8 місяців 2023 року склав 3 млн. 537 тис. 400 гривень. В природніх екосистемах виникло 50 пожеж.
Козятинські рятувальники ГУ ДСНС України у Вінницькій області звертається до громадян з проханням в осінньо-зимовий період дотримуватись елементарних правил пожежної безпеки та нехай тепло у Вашому домі буде безпечним!
Згідно правил пожежної безпеки в Україні:
- перед початком опалювального сезону теплові мережі, які розташовані у приміщеннях, котельні, теплогенераторній калориферні установки, печі та інші опалювальні прилади мають бути перевірені й відремонтовані. Несправні опалювальні пристрої не повинні допускатися до експлуатації;
- очищення димоходів та печей від сажі потрібно проводити перед початком, а також протягом усього опалювального сезону, а саме:
опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі - не рідше одного разу на три місяці;
печей безперервної дії - не рідше одного разу на два місяці;
- попіл і шлак, які вигрібають з топки, необхідно заливати водою та виносити в місця, спеціально для цього відведені;
- улаштування тимчасових печей у приміщеннях забороняється;
- електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра
- у всіх незалежно від призначення приміщеннях, які після закінчення роботи замикаються і не контролюються черговим персоналом, з усіх електроустановок та електроприладів, а також з мереж їх живлення повинна бути відключена напруга (за винятком чергового освітлення, протипожежних та охоронних установок, а також електроустановок, що з вимогами технології працюють цілодобово).