Перейти до головного меню Перейти до основного вмісту Перейти до нижнього колонтитула

Новини

Всього переглядів: 16
До уваги юридичних та фізичних осіб. Що потрібно знати про управління відходами

Законодавство.
9 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про управління відходами». Цей документ запускає реформу управління відходами та наближає наше законодавство до законодавства ЄС. Закон України «Про управління відходами», це той фундамент, на якому будуватиметься реформа, яка наближає наше законодавствство до законодавства ЕС.

Визначення терміну «побутові відходи», що входить до складу обутових відходів.
Побутові відходи – це відходи, що утворилися в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов’язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

У загальному вигляді до складу твердих побутових відходів входять:
– харчові відходи (овочі, фрукти, відходи садівництва тощо);
– папір та картон;
– полімери (пластик, пластмаси);
– скло;
– чорні метали;
– кольорові метали;
– текстиль;
– дерево;
– небезпечні відходи (батарейки, сухі та електролітичні акумулятори, тара від розчинників, фарб, ртутні лампи, телевізійні кінескопи тощо);
– кістки, шкіра, гума;
– залишок твердих побутових відходів після вилучення компонентів (дрібне будівельне сміття, каміння, вуличний змет тощо)

Джерела утворення побутових відходів
До джерел утворення побутових відходів належать об’єкти, на яких утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка). Кількісні та якісні характеристики побутових відходів не є постійними та залежать від джерел їх утворення.

Права та обов'язки утворювачів побутових відходів
У статті 31 Закону України "Про управління відходами" визначені права та обов'язки утворювачів побутових відходів. Утворювачі побутових відходів мають право:
- одержувати у встановленому порядку повну та достовірну інформацію про безпечність об’єктів оброблення побутових відходів;
- самостійно шляхом компостування обробляти біовідходи на присадибних, дачних і садових ділянках згідно з правилами, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Утворювачі побутових відходів зобов’язані:
-  укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами;

- забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників;
-  забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об’єкта оброблення відходів.

Послуги з управління відходами
До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов’язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.
Згідно Закону України “Про управління відходами”, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів» від 25 серпня 2023 р. № 918, Правил благоустрою території населених пунктів Козятинської міської територіальної громади в результаті проведеного конкурсу в березні 2024 року визначено виконавця послуг на здійснення операцій їз збирання та перевезення ТПВ на території Козятинської міської територіальної громади -КП «Чисте місто» Козятинської міської ради. Комунальне підприємство є суб'єктом господарювання , яке здійснює видалення побутових відходів.

Хто здійснює контроль у сфері поводження з відходами?
 

Контроль у сфері поводження з відходами здійснює Державна екологічна інспекція України , на місцевому рівні- спеціалісти з питань благоустрою управління житлово- комунального господарства. Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Усвідомлення своєї відповідальності до сфери поводження з побутовими відходами – це можливість зменшити негативний вплив на природу та шанс зберегти чистим навколишнє середовище. Чисто там, де є відповідальність за збирання, обробку та переробку відходів.

Банер - Президент України
Банер - Урядовий портал
Банер - ВР України
Банер - Урядова телефонна "Гаряча лінія"
Банер - Асоціація міст України