Пошкодження ворогом енергосистеми України змушує українців подовгу залишатися без світла та подекуди, й газу.
Це суттєво ускладнює процес приготування їжі. Однак, харчуватися повноцінно та збалансовано можна і коли залишилися без звичних джерел енергії.
У ЦГЗ радять скласти приблизний план харчування на кожен день в умовах відсутності світла та газу протягом тривалого часу.
У ЦГЗ МОЗ України радять скористатися «тарілкою здорового харчування», яку умовно потрібно поділити на дві частини: першу заповнити овочами, а другу ще розділити навпіл та покласти порівну білків та вуглеводів. Що має бути у "тарілці харчування":
Жири
-Консервовані горіхи, насіння. Можна використовувати вершки та твердий сир.
Білки
Поповнити їх склад в організмі допоможуть рибні та м'ясні консерви – вони не вимагають особливих умов зберігання. Гарним джерелом білків є й кисломолочна продукція – можна приготувати сирники або сирну запіканку, які нормально смакують охолодженими та можуть зберігатися день-два без холодильника.
Вуглеводи
-Цільнозерновий хліб та хлібці. Зокрема, аби хліб довго зберігався, його можна заморозити. А з того хліба, який починає черствіти, можна зробити сухарики.
Клітковина
Її концентрація висока в овочах, фруктах, сухофруктах. Гарним джерелом клітковини будуть квашені продукти: капуста, огірки, томати, сливи та яблука. А на мариновані не налягайте, бо зазвичай вони містять оцет та цукор у складі, які часто та у великій кількості не бажано вживати.
Варто зробити запаси питної води та оновлювати їх кожні 10 днів, щоб рідина була свіжою. У пригоді будуть і овочеві соки – морквяний та томатний, але важливо, щоб у складі останнього не було солі.
Охолоджені або заморожені продукти харчування можуть бути небезпечними для вживання у разі вимкнення електроенергії.
Ось поради, які допоможуть зберегти вашу їжу безпечною до вживання
-Подбайте про безпечну температуру в холодильнику та морозильній камері. У холодильнику має бути температура 4°С або нижче. У морозильній камері — 0°С або нижче.
-Підготуйтеся до надзвичайної ситуації. Заморозьте контейнери з водою, щоби мати змогу зберегти температуру вашої їжі за температури 4°С або нижче, якщо вам доведеться виймати продукти з холодильника. За можливості придбайте сухий лід або блоковий лід.
-Коли вже електроенергію відключили, тримайте дверцята холодильника та морозильної камери закритими. Якщо дверцята залишаються закритими, продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику, 48 годин у повній морозилці, 24 годин у напівпорожній морозилці. Якщо електроенергія відключена більше 4 годин, помістіть лід до продуктів у холодильник.
-Ніколи не пробуйте їжу на смак, щоби перевірити її безпечність. Якщо маєте сумніви, викиньте її.
-Викидайте з холодильника продукти, що швидко псуються (м’ясо, рибу, нарізані фрукти та овочі, яйця, молочні продукти та їх залишки) через 4 години без електроенергії або джерела холоду. Викидайте будь-яку їжу з незвичним запахом, кольором чи текстурою.
-Перевіряйте температуру продуктів, що зберігаються в морозилці або в холодильнику з додатковим джерелом холоду.
-Викиньте їжу, якщо температура вище 4°С. Це можна перевірити за допомогою термометра в холодильнику чи морозилці.
-Ви можете безпечно повторно заморозити або приготувати заморожені продукти, які все ще містять льодові кристали або мають температуру 4°С або нижче.
Джерело: Центр громадського здоров’я України
Більше інформації ДУ "Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"