Чорнобильська катастрофа – екологічно-соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним «саркофагом», збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Трагедія, спричинена вибухом на її четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя.
Сьогодні про це говорили на мітингу з нагоди 35-х роковин техногенної катастрофи всесвітнього масштабу біля пам’ятного знаку загиблим ліквідаторам-козятинчанам.
- 26 квітня – є днем пам’яті та вшанування героїзму пожежників, військовослужбовців, будівельників, залізничників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, - зауважила, звертаючись до присутніх ліквідаторів, Козятинський міський голова Тетяна Єрмолаєва. – Ваш подвиг назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу, у пам’яті кожного земляка. Сьогодні чергова річниця Чорнобильської катастрофи. 35 років... Але ця трагедія продовжується і сьогодні. Вона забрала багато життів протягом 35-ти років і продовжує забирати їх сьогодні. Людський фактор відіграв величезну роль у цій трагедії, тому ми повинні пам’ятати, що «мирний атом» залежить від нас. Кожен повинен пам’ятати, що від кожного його кроку і кожної його дії може залежати не тільки його життя, а ще й життя тих, хто поруч, життя нашого краю, нашої країни.
Слова шанування та пам’яті пролунали також і від присутніх на мітингу Глуховецького селищного голови Олександра Амонса, керівників Козятинської громадської організації «Союз Чорнобиль Україна» Володимира Нечипорука і районного об’єднання Юрія Городченка. Власні думки та слова шани загиблим і померлим побратимам висловили ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії Ванда Тишкевич та потерпіла від Чорнобильської катастрофи 1 категорії Валентина Ткач.
Усіх виступаючих об’єднала спільна думка: Чорнобильська катастрофа показала, наскільки великою може бути людська самопожертва.
На честь вшанування пам’яті загиблих та померлих героїв-ліквідаторів-козятинчан біля пам’ятного знаку настоятель Храму Покрови пресвятої Богородиці отець Василь Влізло відслужив заупокійну панахиду.
З нагоди 35-ої річниці трагедії, за особистий внесок у ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, за мужність та приклад справжнього патріотизму міський голова Тетяна Єрмолаєва нагородила ліквідаторів, членів їхніх сімей та потерпілих від катастрофи пам’ятними медалями «35 років з дня аварії на ЧАЕС», подяками міської ради та матеріальними винагородами.