Перейти до головного меню Перейти до основного вмісту Перейти до нижнього колонтитула

Новини

Всього переглядів: 62

У квітні цього року, після ухваленого депутатами міської ради рішення сесії, Козятинська міська рада увійшла у права засновника КП «Козятинська ЦРЛ». Відтоді активно розпочався процес реорганізації у медичній галузі громади. Процес, який і до цього часу викликає багато спорів та коментарів мешканців краю. І це зрозуміло, адже, як справедливо зауважує історія людства, будь-яка зміна, навіть зміна на краще, завжди пов’язана з незручностями.

Прийшов час поставити всі крапки над «і» в питанні реформування лікарні та подальшого розвитку галузі охорони здоров’я Козятинської міської територіальної громади. Зробить це сьогодні т.в.о. головного лікаря Козятинської ЦРЛ Олександр Євтушок.

 

- Олександре Петровичу, охарактеризуйте, будь ласка, коротко історію змін у медичній галузі громади.

- Утримання трьох медичних закладів вторинного рівня зі своїми адміністраціями та ідентичними напрямками роботи в межах і для обслуговування однієї територіальної громади – факт, вочевидь, неможливий ні для самої громади, ні для міського бюджету. Водночас, в результаті самого процесу реформування існуючої системи стояла задача не втратити потенціал кожного медичного закладу, у першу чергу професіоналів-фахівців. Тому від часу прийняття усіх закладів охорони здоров’я у комунальну власність міської ради проводилася консультаційна робота, у тому числі і з міжнародними партнерами – учасниками Програми «U-LEAD з Європою», що спрямована на підтримку реформ децентралізації в Україні, зокрема і у галузі охорони здоров’я.

У травні переговорний процес та консультаційний етап завершився єдино можливим виходом: реорганізувати медичні заклади міської ради вторинного рівня шляхом приєднання КП «Міська лікарня» та КП «Козятинська стоматологічна поліклініка» до КП «Козятинська центральна районна лікарня» Козятинської міської ради. Таким чином, Козятинська ЦРЛ збереже і ліцензійні пакети Національної Служби Здоров’я України, за якими отримує кошти на фінансування заробітних плат, і статус опорної лікарні, що дозволяє лікарні надавати ургентну (невідкладну) допомогу, тобто мати у складі реанімацію, гінекологічне відділення, відділення екстреної допомоги.

 

- Із яким «багажем» прийшов до змін кожен заклад охорони здоров’я?

- КП «Козятинська ЦРЛ» визначено лікарнею, до якої приєднано реорганізовані медичні підприємства недарма. Потужний майновий комплекс, перелік медичних послуг, що забезпечують потреби регіону, значне фінансування за кошти Національної служби здоров’я України (НСЗУ), кваліфіковані кадрові ресурси – всі ці чинники створюють потенціальні умови для подальшого формування єдиного комунального медичного підприємства громади. Єдиним чинником, який погіршує загальне враження від підприємства, є тривала відсутність належного ремонту у величезному майновому комплексі і деяка інерційність персоналу у ставленні до самої організації надання медичної допомоги відповідно реалій сьогодення щодо вимог чинного законодавства. Також підприємство перейшло до власності Козятинської міської територіальної громади з боргами по комунальним платежам (біля 3,5 мільйонів гривень) та незавершеним капітальним будівництвом приймального відділення (вартість робіт, згідно проекта, 39 мільйонів гривень), на яке грошей теж не було.

КП «Міська лікарня». Досить молоде підприємство, але має гарну матеріальну базу, кваліфікований персонал. За своїми основними напрямками діяльності лікарня має договори на фінансування Національною службою здоров’я України. На початок реорганізації в лікарні заборгованість по заробітній платі складала біля 1 мільйона гривень. Станом на теперішній час ця заборгованість погашена.

В КП «Стоматологічна поліклініка» основний позитивний ресурс – це медичний персонал, який формувався десятиліттями. В іншому: застаріла матеріальна база (морально зношене обладнання, приміщення, яке не бачило ремонту десятиліттями), відсутність договорів на фінансування з Національною службою здоров’я України. Протягом тривалого часу у зв’язку з відсутністю розвитку, зокрема, договорів з НСЗУ, підприємство розраховувало на власні надходження (що досить незначні) та на кошти місцевого бюджету. В реорганізацію Козятинська стоматологічна поліклініка увійшла з боргом по заробітній платі в розмірі 850 тисяч гривень. Весь цей тягар ліг на правонаступника - КП «Козятинська ЦРЛ». Весь вказаний борг виник в попередні роки діяльності підприємства. І тут виникає багато питань.

Власником зазначеного підприємства Козятинська міська рада стала у квітні 2021 року. При вивченні фінансово-господарської діяльності підприємства з’ясувалося, що працівники (лікарі також) працювали на мінімальну заробітну плату, роками існувала практика, коли працівники не повністю використовували щорічні відпустки (у деяких працівників невикористаних відпусток до 200 днів). Всі ці питання вимагають вирішення. Рішенням сесії Козятинської міської ради для погашення виниклої заборгованості було передбачено 360 тисяч гривень.

 

- Як вплинула реорганізація на роботу трьох медичних закладів?

- При проведенні реорганізації максимально ефективно використано потенціали трьох комунальних підприємств. Немає «хороших», немає «поганих»; немає «наших», немає «не наших». З кожного підприємства взяли те, що дасть перспективу для розвитку.

Зразу ж зазначу, що усі відділення і служби КП «Козятинська ЦРЛ», КП «Міська лікарня», КП «Козятинська стоматологічна поліклініка» будуть працювати у звичному режимі, закриватися не будуть (не закривається ні акушерсько-гінекологічне відділення, ні реанімаційне відділення, ні стоматологія, ні інші відділення). В перспективі є розвиток паліативної стаціонарної допомоги.

 

- Багато інформації від місцевих мешканців можна знайти у соціальних мережах про стоматологічні послуги. Поясніть, будь ласка, як і де наразі працюють стоматологи?

- За штатним розписом працівники КП «Козятинська стоматологічна поліклініка» перейшли до штату КП «Козятинська ЦРЛ» і утворили стоматологічне відділення. У штаті стоматологічного відділення передбачено дві посади лікаря-стоматолога, одна медична сестра та одна молодша медична сестра. Наразі лікарі облаштовують робочі кабінети на базі поліклінічного відділення.

 

- Як прокоментуєте скорочення у медперсоналу?

- На момент переведення персоналу КП «Міська лікарня» та КП «Козятинська стоматологічна поліклініка» до КП «Козятинська ЦРЛ» було складено тимчасовий штатний розпис згідно якого було передбачено 570 посад.

Керуючись нормами Господарського кодексу, Бюджетного кодексу та Законом України «Про державні гарантії медичного обслуговування населення», власник (у нашому випадку – Козятинська міська рада) з міського бюджету оплачує видатки підприємства по енергоносіям, комунальним видаткам та на розвиток медичного закладу (згідно Програми розвитку вторинної медицини, на 2021 рік у міському бюджеті передбачено 20 мільйонів гривень). Інші видатки підприємства (і, в першу чергу, заробітна плата) – це кошти, отримані від діяльності підприємства: кошти Національної служби здоров’я України (НСЗУ), платні послуги, інші джерела, не заборонені законом.

 

- Трохи детальніше про подання даних до системи НСЗУ лікарями Козятинської ЦРЛ.

- Підкреслю, що ще з 1 квітня 2020 року пішли в історію державні медичні субвенції, коли держава вираховувала кошти, необхідні для лікувального закладу за кількістю ліжок в стаціонарі та кількість «прикріплених» жителів. Правила змінилися: зараз «гроші ходять за пацієнтом». Скільки пролікованих випадків, скільки надано послуг – таке й фінансування.

Природа цього процесу наступна. Раніше лікарні були на бюджетному фінансуванні, яке не залежало від фактичного навантаження. Показники необхідні були лише для статистики. Зараз принцип інший – лікарні, що перебувають в комунальній власності – комунальні підприємства. Їхня діяльність здійснюється у рамках Господарського кодексу України. Відповідно до визначених умов у даних відносинах є дві сторони: замовник медичної послуги та виконавець (надавач медичної послуги).

Замовником медичних послуг нашої ЦРЛ є держава, а також інші юридичні та фізичні особи. Особа, яка уклала декларацію з сімейним лікарем, звертаючись до лікарів КП «Козятинська ЦРЛ», ПОВИННА МАТИ ЕЛЕКТРОННЕ НАПРАВЛЕННЯ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ, тоді держава гарантує надання певних безоплатних послуг. Без направлення сімейного лікаря може звернутися до лікаря-педіатра, лікаря-гінеколога, стоматолога, нарколога, фтизіатра. В даному випадку держава є замовником послуг, відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та інших нормативних актів. Уповноваженим органом на виконання повноважень замовника є Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Між НСЗУ та КП «Козятинська ЦРЛ» укладаються договори на визначені пакети медичних послуг.

Місія НСЗУ – універсальне медичне покриття, коли пацієнт може отримати доступну та якісну медичну допомогу. Вона закуповує необхідні для пацієнта безпечні та якісні медичні послуги з огляду на можливості державного бюджету.

Далі – «все в руках лікарів». Оплата наданих послуг за кошти НСЗУ здійснюється на підставі інформації та документів, що внесені надавачем послуг до електронної системи охорони здоров’я. Вчасність, правильність, повномірність внесеної інформації надає змогу отримати оплату.

Багато лікарень у громадах України зуміли врахувати нові фінансові умови у своїй роботі і наразі, по факту, отримують гарне фінансування від НСЗУ, а значить – гідну оплату праці без заборгованостей та можливість оновити обладнання медичних закладів на зекономлені кошти.

Шкода, але у квітні, коли ЦРЛ перейшла до міської ради, від наших лікарів у електронній системі здоров’я (що є відкритими даними) було лише трохи більше трьох тисяч записів. Однак, наразі ми активно працюємо над новими підходами у роботі КП «Козятинська ЦРЛ». Так, вже на перше грудня ми маємо майже 24 тисячі записів від лікарів нашої лікарні – за півроку зростання поданої звітності (від якої, наголошу, залежить оплата праці лікарів) очевидне.

 

- Повернемося до оптимізації кадрів.

- Результатом процесу об’єднання трьох медичних закладів повинно було стати скорочення персоналу. І, у першу чергу, скоротили ТРИ АДМІНРЕСУРСИ (головний лікар, заступники, бухгалтерія, завгоспи тощо), а також скоротили МОЛОДШИЙ МЕДИЧНИЙ ПЕРСОНАЛ ВІДДІЛЕНЬ, що повторювалися у трьох лікарнях (поліклінічне, терапевтичне, неврологічне відділення). Наголошу ще раз: ПОСАДИ ЛІКАРІВ НЕ СКОРОЧУВАЛИ.

А тепер підкреслю: станом на сьогодні у ЦРЛ працює 467 працівників, з яких 98 лікарів. НАРАЗІ СКОРОЧЕННЯ НЕ ПРОВОДИТЬСЯ! Навпаки: у ЦРЛ не вистачає лікарів, саме тому із задоволенням запрошуємо на роботу молодих фахівців. Таких, до слова, у Козятинській ЦРЛ вже працює семеро.

Медичний заклад дбає про підвищення кваліфікації молодих спеціалістів. Так, двоє травматологів проходять курси на базі Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. Після підвищення кваліфікації на спеціалізованих курсах молоді фахівці працюватимуть у відділенні екстреної (невідкладної) медичної допомоги.

До слова, вже розроблена і чекає свого затвердження депутатами міської ради 8 скликання на черговій сесії міської ради Програма підтримки молодих лікарів із системою заохочення до праці у нашій громаді.

 

- Які зміни ще чекають нашу лікарню?

- З січня 2022 року в організації роботи КП «Козятинська ЦРЛ» передбачається прийняття нового колективного договору, який би відповідав вимогам часу.

Над розробкою колективного договору працюють спеціалісти адміністрації лікарні, трудовий колектив (засобами зборів та обговорень), профспілкова організація. Усе вирішується шляхом переговорів, але незмінним залишається факт, що комунальні медичні підприємства змінюють порядок нарахування заробітної плати: відходять від тарифної сітки і розробляють порядок оплати праці та прописують його в колективному договорі. Наказ МОЗ від 23.02.2000 р № 33 «Про примірні штатні нормативи закладів охорони здоров’я» втратив чинність. Відповідно до Господарського кодексу, в межах проведення господарської діяльності і фінансового ресурсу керівництво підприємства саме визначає необхідну чисельність, посади та порядок оплати праці.

В перспективі, за прикладом інших лікарень, що ефективно працюють у нових умовах, відповідний порядок може забезпечити належні умови праці та гідну заробітну плату працівникам.

Банер - Президент України
Банер - Урядовий портал
Банер - ВР України
Банер - Урядова телефонна "Гаряча лінія"
Банер - Асоціація міст України