Перейти до головного меню Перейти до основного вмісту Перейти до нижнього колонтитула

Новини

Всього переглядів: 1
106-й річниці Пам’яті Героям Крут присв’ячується

106-й річниці Пам’яті Героям Крут присв’ячується.

Бій під Крутами відбувся 29 січня (за деякими джерелами 30 січня) 1918 року на залізничній станції Крути між більшовицькими військами Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка під час наступу на Київ військ Муравйова.

Перед військами Аверкія Гончаренка стояло завдання затримати наступ на Київ більшовицьких військ, в той час як головні українські військові сили на чолі з Симоном Петлюрою вирушили на Київ придушувати повстання на заводі "Арсенал".

Особливістю битви під Крутами була участь у ній студентів, які не мали попереднього військового досвіду (116 бійців Студентської сотні). Зокрема , у кожного вояка під Крутами було лише по три обійми патронів і найжахливіше, несподівана втеча командування з полю бою разом із військовим знаряддям.

При тому була величезна чисельна перевага більшовицького війська (500-600 воїнів під командуванням А. Гончаренка і до 6 тисяч воїнів під командуванням М. Муравйова.

При великих втратах української сторони все ж вдалося затримати війська Муравйова і виграти час для підписання Брестської угоди.

Після кількагодинного бою більшість бійців УНР повернулися до Києва. 29 із них, які втрапили у полон до червоноармійців, були розстріляні біля приміщення залізничної станції. У березні 1918 року їхні тіла були перевезні до Києва і урочисто поховані на Аскольдовій могилі.

Владою було призначене негайне розслідування інциденту та визначено покарання винуватцям катастрофи.

25 серпня 2006 року відкрито меморіал "Пам’яті Героїв Крут" на залізничній станції Крути - 10-метрова червона колона, що символізувала колону Київського університету на 7-метровому насипі.

14 жовтня 2008 року на день Покрови відкрився музей "Героїв Крут". В експозиції музею представлені близько 500 предметів й архівних матеріалів.

В Крутах загинув цвіт української шкільної молоді. Загинуло кілька сот найкращої інтелігенції — юнаків — ентузіастів української національної ідеї. Така втрата для культурної нації була важкою; для нашого народу вона безмірна.

Бій під Крутами був оборонною операцією, яка зупинила на кілька днів наступ переважних сил ворога. Ця битва символізує патріотизм, стійкість і самопожертву української молоді в боротьбі за державність.

106-й річниці Пам’яті Героям Крут присв’ячується
106-й річниці Пам’яті Героям Крут присв’ячується
Банер - Президент України
Банер - Урядовий портал
Банер - ВР України
Банер - Урядова телефонна "Гаряча лінія"
Банер - Асоціація міст України