Новини

Всього переглядів: 30

Працівники музею історії міста Козятин підготували нову експозицію «Сповідь земляків про жахи 1932-1933 рр». У фойє закладу розміщено  11 світлин  очевидців з епізодами найжахливіших спогадів того  періоду в житті українців і  наших краян, як в місті залізничників, так і в селах району.  Представлено архівний документ про випадки канібалізму серед  людей, котрі від голоду втрачали здоровий глузд, ощадна книжка мешканки Козятина Михайлик Лариси- дружини машиніста, яка свідчить про те, що  люди вимушені у 1933 р. знімати усі кошти, котрі накопичували на чорний день у  голод.

На одній із  світлин козятинського фотографа Д. Шварцмана  учні  ЗОШ № 2 , котрі прийшли зі своїми вчителями на екскурсію, побачили   робітників городньої бригади колгоспу 1-го Серпня  с. Козятина 1933 року. Усі вони виглядали пристойно, дуже виснажених серед них не помітно. А це тому, як свідчить бувша мешканка нашого міста Сварник Регіна Войцехівна, 1918 року народження, що  в колгоспі давали юшку і її мама – бригадир ланки дозволяла, щоб не бачив об’їждчик, виносити овочі за пазухою з поля додому. Її батько був машиніст, і як більшість службовців, отримував пайок.  Жахи чинилися у селах і на нашому вокзалі, де  гинули масово люди, особливо, безпритульні діти. Загалом за  приблизними підрахунками  дослідників, істориків та краєзнавців  в наших краях  померло близько 11 тис.  громадян.

У мартирологу «Лихоліття голодомору» хроніка Козятинського району, який побачив світ загальними зусиллями адміністрацій, краєзнавців, службовців, педагогів, бібліотекарів  у 2009 р., встановлено прізвища  за спогадами старожилів лише 5111 чоловік. Також діти побачили старовинні жорна, подаровані родиною  Мамчур,  коли їх  виявляли  на  господарстві комнезамівці - активісти, збирачі зерна по хатах селян, розбивали ломами і дерев’яну ступу для товчіння куті,  що поширена була в ті часи.  Місцевий художник Валерій Герасимчук  подарував до музейних  фондів свій творчий погляд на дану історичну подію в образі картини «Голодомор 1933 р.», а фотограф Іван Тищенко представив світлину з зображеним пам’ятним Хрестом жертв голодомору міста біля Церкви Почаївської Ікони  Божої  Матері, встановленим зі слів  Благочинного протоієрея отця  Анатолія з ініціативи прихожан церкви у 2001 р.  Виставку відвідало близько 75 чоловік.  Концепцією до даної виставки є одна  із трагічних сторінок в історії  нашого народу, яка не повинна ніколи повторитися.

Збудуйте пам’яті негаснучий собор: В музеї історії міста відкрито нову експозицію
Збудуйте пам’яті негаснучий собор: В музеї історії міста відкрито нову експозицію
Збудуйте пам’яті негаснучий собор: В музеї історії міста відкрито нову експозицію
Збудуйте пам’яті негаснучий собор: В музеї історії міста відкрито нову експозицію