Новини

Всього переглядів: 18

Епідемічна ситуація з інфекційної захворюваності в місті залишається нестабільною та має тенденцію до зростання, на території міста зареєстровано 13 нозоологічних форм інфекційних хвороб проти 8 форм за аналогічний період минулого року. Зростання захворюваності реєструється на кір, гострі кишкові інфекції, туберкульоз, гострі інфекції верхніх дихальних шляхів та грип.

Як і прогнозувалося раніше, в поточному році продовжує реєструватися зростання захворюваності на кір, по місту за 6 міс. 2018 року зареєстровано 25 випадків, в т.ч. захворіло 8 дітей, в минулому році кір у першому півріччі не реєструвався.

Зареєстровано зростання протозойних кишкових хвороб (лямбліоз) - 22 випадки проти 18 випадків за аналогічний період минулого року, інтенсивні показники відповідно становлять 89,9 проти 71,4 на 100 тисяч населення. Питома вага захворілих дітей становить 68,2% проти 72,2% у минулому році.

Викликає занепокоєння зростання загальної захворюваності на туберкульоз органів дихання - 7 випадків проти 3 за аналогічний період минулого року (зростання у 2,3 рази), інтенсивний показник становить 28,6 проти 11,9. На фоні зростання загальної захворюваності на туберкульоз знизилась питома вага туберкульозу з бактеріовиділенням (зареєстровано 3 випадки, як і за аналогічний період минулого року) - з 100% за І-ше півріччя 2017 року до 42,9% в поточному році.

Також у першому півріччі 2018 року зареєстровано 2 випадки епідемічного паротиту, в 2017 році не реєструвався. Перебої у постачанні вакцин та безпідставні відмови від проведення профілактичних щеплень призвели до зниження колективного імунітету серед населення, і як наслідок - зростання захворюваності на кір, епідемічний паротит, правець.

Майже вдвічі знизилась захворюваність інфекційним мононуклеозом - з 11 випадків у 2017 році до 5 випадків за аналогічний період поточного року, питома вага захворілих дітей становить 100% проти 90,9% за аналогічний період минулого року.
Звертаю Вашу увагу на те, що питома вага захворюваності інфекційним мононуклеозом по місту становить 71,4% усієї захворюваності на дану інфекцію по Козятинському району.

Також у 2018 році реєструвалося зростання захворюваності на грип та гострі інфекції верхніх дихальних шляхів, ріст на 27,7% (зростання захворюваності на грип зареєстровано на 61%) - з 3595 випадків за перше півріччя 2017 року до 4590 випадків в поточному році. Серед дитячого населення також реєструється зростання захворюваності - на 30,9% або з 1879 випадків у 2017 році до 2459 випадків у 2018 році. Питома вага захворілих дітей становить 53,6% проти 52,3% в минулому році.

На гострі кишкові інфекції захворіло 82 людини проти 67 за аналогічний період минулого року, інтенсивні показники відповідно становлять 335,3 проти 265,9.
Із кишкової групи інфекцій реєструвався сальмонельоз та гастроентероколіти. Питома вага захворілих на ГКІ до всіх зареєстрованих інфекційних захворювань становить 55,4% проти 67,0% у 2017р. На фоні зростання загальної захворюваності на кишкову групу інфекцій, зросла захворюваність серед дітей - з 43,3% у 2017 році до 67,1% за аналогічний період поточного року. Питома вага гастроентероколітів з встановленим збудником інфекції становить 68,6% проти 48,4% за аналогічний період минулого року. Зросла питома вага гострих кишкових інфекцій, викликаних рота вірусом - з 16,1% в 2017 році до 22,9% у поточному році. Домінуючу роль серед виділених
збудників відігравали збудники клебсієли - 40% від усіх виділених збудників, на II місці цитробактер - 22,8% та на III місці ротовірус - 20%, далі ентеробактер - 8,6%, протей - 5,7%, стафілокок - 2,8%. В минулих роках домінуюча роль припадала також на клібсієлу.

По факторам передачі: в результаті епід. розслідувань осередків ГЕКів, шлях передачі харчовий в 90,8%) випадків, у 2,3% - побутовий та у 6,9% - не встановлений.
Джерела інфекції не встановлені в 100% випадків. Домінуючим фактором передачі збудників гастроентероколітів залишається харчовий. Із харчових продуктів в 20,3% проти 40,0% випадків в 2017 році - це продукти домашнього походження, в 35,6% проти 27,3% в 2017 р. - це продукти, придбані на ринках (в т.ч. стихійних), та 44,1% проти 32,7% в 2017р. - продукти з магазину. Як бачимо, в поточному році зросла питома вага захворювань, пов’язаних з вживанням продуктів харчування, придбаних в торгівельній мережі міста.

М’ясні продукти стали причиною захворювань в 16,1% випадків проти 23,1% в 2017 році, молочні - 33,9% проти 27,1%, яйця та продукти з них - 2,5% проти 2,7%.
На долю інших продуктів припадає значна кількість - 47,5%, в'2017 році - 47,1%.

Важливу роль в рівнях захворюваності на кишкову групу інфекцій відіграє якість питної води. Слід відмітити, що в поточному році виробничий підрозділ Київського територіального управління філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд ПАТ «Укрзалізниця»» проводить певні роботи по хлоруванню та очищенню питної води, що подається населенню міста.
Моніторинговий контроль за якістю питної води проводиться Козятинським лінійним лабораторним відділенням Жмеринського ВП ДУ «Лабораторний центр на залізничному транспорті МОЗУ».

Проблемними питаннями для міста залишається те, що громадські колодязі продовжують бути безгосподарними, санітарні паспорти на них відсутні, відповідальних осіб за утримання їх в належному санітарно-технічному стані та проведення контролю якості води не призначено.

Потенційну небезпеку у виникненні гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь серед населення міста створює стихійна торгівля, реалізація продуктів харчування з необладнаних місць на проїжджій частині вулиць, без ветеринарно-санітарного контролю, дотримання температурного режиму та елементарних правил особистої гігієни.

Міською радою проводились ефективні заходи по утриманню території міста в належному санітарному стані (продовжено встановлення контейнерів, частково впроваджено роздільне збирання). Але міське сміттєзвалище перевантажене більш як вдвічі та працює з недотриманням санітарно-гігієнічних вимог, сортування сміття ще не проводиться. Позитивним кроком є початок будівництва сортувальної лінії.

Також інформуємо Вас, що у зв’язку з сприятливими погодними умовами для росту грибів, прогнозується збільшення кількості постраждалих від отруєнь грибами. Слід зазначити, що в 2015-2016 роках випадків отруєнь грибами не реєструвалося, в 2017 році всього по району зареєстровано 7 випадків отруєнь грибами з 12 постраждалими, з них по місту - 6 випадків з 11 постраждалими, в т.ч. З дітей до 17 років, тобто майже всі постраждалі з міста Козятина. У 1 дитини було встановлено важкий перебіг захворювання, лікування всіх дітей проводилося в обласній лікарні. За 6 місяців 2018 року випадків отруєнь зареєстровано не було.

З огляду на викладене, з метою встановлення причині умов, що призвели до виникнення і поширення інфекційних хвороб, недопущення подальшого погіршення санітарно-епідемічної ситуації, враховуючи різке зростання в Україні спалахів захворюваності на гострі кишкові інфекції, ситуацію, що склалася влітку цього року зі станом забезпечення підприємств господарсько-питного водопостачання реагентами для знезараження питної води (Доручення першого заступника голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 23.07.2018 р. № 602-06-06/31 та рішення Вінницької обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки № 15 від 24.07.2018 р.), а також керуючись законами України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» Козятинське районне управління Держпродспоживслужби пропонує:

  • вживати заходи щодо забезпечення населення питною водою гарантованої якості, охорони відкритих водойм, регулярної очистки територій населених пунктів від побутових відходів та нечистот;
  • посилити контроль за належним утриманням систем питного водопостачання (водопровідної мережі), об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання, визначити відповідальних осіб за утримання належним чином громадських колодязів;
  • визначити перелік та обсяг систем питного водопостачання (водопровідні мережі), що першочергово потребують проведення капітального ремонту та забезпечити проведення ремонтних робіт;
  • вживати дієвих заходів щодо недопущення стихійної торгівлі продовольчими товарами;
  • забезпечити виконання заходів щодо створення в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах безпечних умов перебування дітей, зокрема забезпечення питною водою гарантованої якості, облаштування внутрішніх туалетів, створення умов для дотримання особистої гігієни учнями і працівниками;
  • за результатами об’їзду НВЗ провести аналіз причин недотримання вимог діючого законодавства, в т.ч. санітарного;
  • розпочати роботу харчоблоків НВЗ при наявності задовільних результатів лабораторних досліджень проб води та погодженого двохтижневого перспективного меню;
  • вирішити питання виділення коштів для придбання достатньої кількості вакцин для екстреної профілактики правцю, кору, сказу (за епідемічними показами);
  • забезпечити через засоби масової інформації постійне інформування населення щодо заходів з профілактики гострих кишкових та інших інфекційних захворювань.

Козятинське районне управління Держпродспоживслужби сподівається на подальшу співпрацю щодо здійснення заходів, спрямованих на запобігання поширенню інфекційних захворювань серед населення міста.

 

За інформацією Козятинського районного ГУ Держспоживслужби у Вінницькій області