Новини

Всього переглядів: 132

Мова – це не просто спосiб спiлкування, а щось бiльш значуще. Мова – це всi глибиннi пласти духовного життя народу, його iсторична пам’ять, найцiннiше надбання вiкiв, мова – це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна, художня, iнтелектуальна i мисленнєва дiяльнiсть народу.

Олесь Гончар

Слова Олеся Гончара як ніколи стали доречними щодо Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика. Українська мова одна з тих мов, що зберігає не лише мудрість віків, але й розвивається далі... Вона дозволяє народові бути народом, визначає, ким є український народ. Тому наше завдання зберігати мову та передавати її нащадкам.

Вже третій рік поспіль учасницею Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика є учениця 9-А класу спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка Анна Казмірчук.

«Участь я беру, починаючи з 7 класу і щороку вдосконалюю знання рідної мови. Для мене це великий досвід, стимул працювати далі і вивчати рідне слово. Українська мова нам потрібна, українська мова – це наше майбутнє», – говорить школярка.

Поділяє таку думку і її наставник - вчителька української мови та літератури Алла Салтанова.

- Цьогоріч Ганна отримала І місце в обласному та ІІІ місце у Всеукраїнському  Міжнародному мовно-літературному конкурсі  ім. Т. Шевченка, ІІ місце у XVIII Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, - з гордістю розповідає Алла Анатоліївна. -  До конкурсу ми готувалися досить напружено, опрацювали багато літератури. – Завдання на конкурсі були досить різноманітні. Це і редагування речень, і фразеологізми, і орфоргафія, і написання твору, і багато інших. Конкурсанти мали показати і знання мови, і свої творчі здібності. Якби не бажання самої Анни, її старанність і наполегливість, нам не вдалося б досягти такого результату. Ця перемога є результатом великої роботи.

 - Звідки в тебе таке прагнення до вивчення української мови, хто відкриває для тебе її красу й глибину? 
- Анна Казмірчук: У наш час люди так жахливо спілкуються, що аж страшно. Навкруги така неповага до людей, безкультурність. Мені дуже подобається, що в українській мові взагалі немає нецензурної лексики, брудних образливих слів. Це мова почуттів, любові, ніжності. Ну, як таку мову можна не знати і не вчити?
У мене дуже хороша вчителька української мови – Алла Анатоліївна Салтанова. Вона завжди допомагає, дає свої книжки, українознавчі журнали. Постійно зі мною займається, готує до різноманітних конкурсів.

- Анно, а як ти думаєш, кому мова краще дається – хлопцям чи дівчаткам? Чому на конкурсі серед переможців більше дівчат: це хлопці дівчатам отак по-лицарськи уступають, чи просто соромляться?
- Анна Казмірчук: У нас в класі й справді найкраще вчаться дівчата. Серед дівчат більше відмінниць, ніж серед хлопців. Вони більше про футбол думають. Але є такі хлопці, які гарно вчаться, та вони, в основному, знають краще математику, ніж мову.
- А може, є якісь секрети, як краще вивчати мову? От, наприклад, чи важко тобі вчити напам’ять вірші? Кажуть, що легше запам’ятовуються слова пісень, які тобі подобаються?
-  Ганна Казмірчук: Я легко вчу напам`ять вірші, сама пишу поезію та прозу дуже люблю співати. У пісні й справді легше вивчити слова, я не знаю, як це пояснити, але, буває, коли знаєш гарно пісню, і хочеш розказати тільки її слова – легше згадати фразу, співаючи. Це, мабуть, тому, що музика у піснях стає одним цілим зі словами.

Натхненна творчою працею, юна конкурсантка вирушить на чергове важливе випробування, до якого готувалася разом із педагогом.

Довідково. Конкурс був ініційований бізнесменом і меценатом із Канади Петром Яциком, який народився в Україні, а на Захід виїхав після Другої світової війни. Вперше конкурс знавців української мови відбувся у 2001 році за його кошт. Окрім Міжнародного конкурсу з української мови, Яцик свого часу також став меценатом Українського наукового інституту Гарвардського університету та Канадського інституту українських студій. За останні роки у конкурсі імені Яцика взяли участь близько 5 мільйонів людей із понад 20 країн світу.