Новини

Всього переглядів: 13

Всім відомо, що в Україні, починаючи з народження, проводяться  щеплення згідно Календаря профілактичних щеплень. Цей Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Чим же небезпечні дані інфекційні захворювання і чому потрібно робити щеплення проти них? Почнемо з одного із найнебезпечніших інфекційних захворювань – правцю.

В Козятинському районі періодично реєструються поодинокі випадки даного захворювання. Однак  ні в якому разі настороженість щодо профілактики правцю не повинна знижуватись. Адже за останні роки (2014р., 2017р. – по одному випадку) жодне захворювання не завершилося одужанням, так як захворілі були не щепленими. Постраждалі отримували травми (подряпини) в домашніх умовах, під час проведення робіт по господарству. 

Правець - це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується важким ураженням нервової системи. Проявляється судомами скелетної мускулатури з ймовірним розвитком задухи (асфіксії). Перший опис хвороби і її назва належить Гіппократу. Збудником правця є спороутворююча бактерія - правцева паличка. Характерною особливістю цих бактерій вважається їх існування в природі у вигляді спор. В випорожненнях, на ґрунті і на різноманітних предметах вони зберігаються роками. Надзвичайно стійкі до дезінфікуючих та антисептичних засобів. Можуть витримувати температуру 90 °С близько двох годин. Спори при сприятливих умовах проростають і виробляють найсильніші правцеві токсини - гемозілін і тетаноспазмін.

Джерело правцевої палички - птахи, людина і травоїдні тварини (гризуни). Правцева паличка потрапляє в зовнішнє середовище разом з випорожненнями. Збудник також широко поширений в природі (наприклад, у ґрунті), де він довго зберігається і розмножується. З ґрунту бактерії потрапляють разом з пилом на будь-які предмети і в будь-які приміщення. Механізм передачі правця - контактний. Правцева паличка потрапляє в організм людини через пошкоджені слизові оболонки (відмороження, рани, опіки) і шкірні покриви. Новонароджені можуть заразитися, якщо відбулося інфікування пупкової рани при недотриманні правил асептики. Вхідними воротами правцевої палички можуть бути абсолютно різні рани - потертості, опіки, порізи, відкриті переломи, укуси. Виключена передача інфекції від хворої до здорової людини. У перехворілих правцем не формується імунітет до захворювання. Це пояснюється тим, що невелика доза правцевого токсину, що викликає захворювання, недостатня, щоб забезпечити імунітет. Найчастіше на правець хворіють підлітки (через високу травматичність) і працівники сільського господарства. Інкубаційний період правця триває приблизно 7-14 днів. Іноді клінічні прояви можуть виникати після загоєння інфікованих ран. Медики вважають, що короткий інкубаційний період захворювання викликає більш важкий перебіг правця.

Хвороба завжди починається дуже гостро. Перший і найпоширеніший симптом правця - судомне стиснення щелеп (тризм) через спазм жувальної мускулатури. Відразу ж приєднуються й інші ознаки правця - утруднене хворобливе ковтання (дисфагія) і "сардонічна усмішка" (спазм мімічної мускулатури). Поєднання цих ознак утворюють класичну тріаду і зустрічається виключно при правці. Розпал захворювання відзначається поширенням болісних судом на м'язи кінцівок і тулуба, не захоплюючи стопи і кисті. М'язи напружені весь час, навіть у сні. Коли судоми захоплюють діафрагму і міжреберні м'язи, дихання стає прискореним і поверхневим. Напруга м'язів промежини призводить до утрудненого сечовипускання і дефекації. При досить тяжкому перебігу правця може розвинутися опістонус (спина хворого вигинається дугоподібно). Сильний тонус м'язів призводить до переломів кісток, а також відрив м'язів від кісток. За ступенем тяжкості правця розрізняють важку, середню і легку форми. Летальний результат реєструється в 25% випадків.

Найефективніший та найпростіший спосіб запобігти захворюванню на правець – це проведення профілактичних щеплень. Згідно Календарю щеплення проти правцю проводяться дітям, починаючи із двохмісячного віку – у 2, 4 та 6 місяців (первинний вакцинальний комплекс). Ревакцинацію проти даного захворювання проводять у 18 місяців, 6 років, 16 років та дорослим кожні 10 років (відповідно 26,36 і т.д.). Первинний вакцинальний комплекс та першу ревакцинацію проводять комбінованою вакциною АКДП (входять компоненти проти кашлюку, дифтерії та правцю), у 6 років ревакцинацію проводять вакциною АДП (анатоксин дифтерійно-правцевий) та наступні ревакцинації АДП-м. Всі вищеперераховані вакцини закуплені за державний бюджет та щеплення ними проводяться на щеплювальних пунктах району та міста безкоштовно.

Не будьте байдужими до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей, зробіть своєчасно щеплення. Адже всім відомо, що попередити захворювання набагато простіше, ніж його лікувати.